Blog

By: iParts | December 10, 2019

Dwa duże koncerny motoryzacyjne połączą siły. Po aliansie mają bardzo duże szanse na zajęcie czwartej pozycji pod względem ilości produkowanych i sprzedawanych samochodów na świcie. Decyzję ogłoszono 31 października.

części do Citroena

Nowy alians – nowe inwestycje

Już za 4 lata komponenty i części do Citroena, Fiata czy Opla będą bardziej kompatybilne. Tyle czasu daje sobie nowy koncern PSA/FSA na osiągnięcie synergii produkcyjnej od momentu podpisania umowy, co ma nastąpić w grudniu 2019 roku. Obie firmy są przygotowane na szereg inwestycji, które doprowadzą do powstania wspólnych platform samochodowych, pozwolą na wdrażanie i współdzielenie opracowywanych technologii. We wspólnym portfolio znajdzie się sporo cenionych marek samochodów. PSA wnosi do koncernu marki: Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall, DS i Ambassador. Z kolei FCA między innymi: Fiata, Chryslera, Jeepa, Alfa Romeo, Lancię, Maserati. Poza samochodami osobowymi będą to jeszcze marki samochodów dostawczych, autobusów, maszyn budowlanych i rolniczych.

Prognozy finansowe

Rozmowy pomiędzy koncernami motoryzacyjnymi: francuskim Peugeot Société Anonyme (PSA) i włosko-amerykańskim Fiat Chrysler Automobiles (FCA) toczyły się od kilku miesięcy. Wiadomo było o nich chociażby z nieoficjalnych doniesień publikowanych przez Wall Street Journal. Już wtedy eksperci zastanawiali się nad potencjalnymi korzyściami, które wynikną z fuzji. Większość prognoz została potwierdzona po ogłoszeniu aliansu. Nowy koncern ma być wart niemal 50 miliardów dolarów. Sumując moce produkcyjne obu firm, razem będą one w stanie wypuścić na rynek prawie 9 milionów nowych samochodów. Powstanie koncernu PSA/FCA będzie również źródłem sporych oszczędności. Już teraz szacuje się, że mogą one wynieść nawet 4 miliardy dolarów rocznie. W tej sytuacji zmieni się układ sił na rynku motoryzacyjnym. PSA/FCA prawdopodobnie zajmie czwartą pozycję. Wyprzedzać go będą jedynie: Volkswagen, Toyota i Renault-Nissan-Mitsubishi.

Podział udziałów i stanowisk

Jak zapowiedziały firmy, udziałami w nowym koncernie zamierzają się podzielić równo po połowie. Jednak w zarządzie, który ma się składać z 11 członków, większość głosów (6:5) będzie należała do Francuzów. Decyzje personalne dotyczące najwyższych stanowisk nie są zaskakujące, bowiem przypadły obecnym szefom obu koncernów. Na czele nowego koncernu, w roli jego prezesa, stanie John Elkann z FSA. Carlosowi Taveresowi z PSA przypadnie z kolei funkcja dyrektora generalnego. Nowy koncern, z siedzibą w Amsterdamie, ma być notowany na dwóch giełdach: w Paryżu i w Nowym Jorku.

Category: Ogólnie o motoryzacji 

Tags:

Comments:

Be the first to comment ...

Post a Comment