Blog

By: iParts | December 20, 2019

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to jeden z największych producentów samochodów na świecie. Ten włoski producent od lat prowadzi też działalność w Polsce, która fanom motoryzacji nieodłącznie kojarzy się z sukcesem popularnego Fiata 500, który został uznany za samochód roku 2008.

Fiat

FCA w Polsce - historia na przestrzeni lat...

Historia włoskiego koncernu, który posiada swoją siedzibę w Polsce zaczyna się w 1921 roku. Wówczas zaczęto budowę fabryki marki Fiat w Warszawie, co przerwano następnie na rzecz obsługi pojazdów marki Fiat.
Lata 30. XX wieku przyniosły ważne wydarzenie w formie podpisania umowy licencyjnej, na mocy której w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie pojawiły się modele 508 Fiata oraz 621. Rok 1965 przyniósł kolejny sukces w formie podpisania umowy na produkcje słynnego Fiata 125p, która rozpoczęła się w dwa lata później. Sześć lat później w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej oraz Tychach powstał pierwszy model nie mniej sławnego w następnych latach Fiata 126p.
Na kolejne, wielkie sukcesy trzeba było poczekać. I tak w 1991 roku pojawił się pierwszy Fiat Cinquecento, uznany za jeden z najlepszych samochodów w 1993 roku. Cinquecento zniknęło z rynku w 1998 roku na rzecz Seicento.

Kolejne lata FCA w Polsce

Kiedy na rynek trafiały takie marki jak: Alfa Romeo, Chrysler, Jeeep, a także części zamienne do aut Fiat i innych, w Polsce w 2000 roku oficjalnie zakończono produkcję Fiata 126. Ostatnie modele, uważane obecnie za prawdziwą gratkę dla miłośników motoryzacji i przemysłu zostały oznaczone specjalną naklejką.
Rok 2003 w zakresie koncernu FCA w Polsce nieodłącznie kojarzy się z wyprodukowaniem milionowego Seicento i sukcesem całego przedsiębiorstwa.

Model Panda w Polsce - ważny moment w historii FCA w Polsce

FCA to nie tylko samochody Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Chrysler i inne. W dziejach polskich zakładów produkcyjnych to też słynny model Panda, który powstał w 2003 roku. Zdobył ceniony powszechnie tytuł najlepszego samochodu 2004 roku, podobnie jak wysoko oceniono inny samochód - Fiat 500 - uznany za auto roku 2008. Wraz z jego produkcją w Polsce doszło do znacznego usprawnienia pracy oraz mechanizacji i wprowadzenia automatów w zakładach, w tym w spawalniach i nie tylko.
W 2007 roku, a dokładnie 6 września obchodzono wyprodukowanie w Tychach milionowego, słynnego już Fiata Panda.

Sukces koncernu FCA w Polsce to też liczby, które robią wrażenie. Np. zakład produkcyjny w Tychach był w 2009 największą fabryką Fiata w Europie. Co ciekawe, samochody, które obecnie powstają w naszym kraju trafiają na szeroki rynek - do blisko 70 państw na różnych kontynentach.

Category: Porady 

Tags:

Comments:

Be the first to comment ...

Post a Comment