Blog

By: iParts | December 22, 2020

Wycieraczki samochodowe, to nieoceniony komponent przedniej i tylnej szyby w aucie. Cenne narzędzie odpowiadające za dobrą widoczność drogi, kiedy szybę zalewa niewygodny strumień wody. Co warto o nich wiedzieć, aby móc skutecznie wpłynąć na komfort jazdy?


Wycieraczki samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

Mamy trzy rodzaje wycieraczek samochodowych, które spełniają wymogi konkretnych aut. Wśród nich wyróżniamy przegubowe (klasyczne, szkieletowe), które posiadają metalowe ramię i gumowe piór. Jest to bardzo popularny typ, występujący w starszych modelach. Ulega szybkiej eksploatacji i nie posiada równomiernego docisku pióra do szyby. Jest to dość tanie rozwiązanie jeśli chodzi o wycieraczki. Mamy też bezprzegubowe (płaskie), w których pióro z ramieniem tworzą jednorodną konstrukcję. Mają opływowy kształt, który sprawdza się przy większych prędkościach i ich praca jest cicha. To nieco droższy typ skierowany do nowszych aut. Następnie są hybrydowe, które łączą cechy dwóch powyższych rodzajów i mogą być wykorzystane zarówno w nowszych jak i starszych samochodach.

Wybierając konkretny typ wycieraczek samochodowych, zwróćmy uwagę czy będzie on pasował do naszego auta. Na opakowaniu mamy wyszczególnione modele i marki pojazdów w raz z rocznikiem, do których wycieraczki będą pasować. Pamiętajmy o tym, że lewa może być nieco krótsza od prawej.


Jak zadbać o wycieraczki samochodowe?

Kupując nowe wycieraczki samochodowe, liczymy na to, że posłużą nam jakiś czas. Jednak, aby tak się stało, należy o nie właściwie zadbać. Oto kilka porad w jaki sposób można się przyczynić do ich dłuższego użytkowania:

  • Po pierwsze, stosujmy je tylko na mokrej szybie,
  • W przypadku zmrożonej szyby, najpierw delikatnie odklejmy od niej wycieraczki, a następnie usuńmy z niej lód,
  • Nie pozostawiajmy przez dłuższy czas wycieraczek w jednej pozycji, zarówno w okresie lata jak i zimy,
  • Nie narażajmy piór na długotrwałe nasłonecznienie i w miarę możliwości, odczepiajmy je,
  • Używajmy tylko dobrych płynów do spryskiwaczy,
  • Przecierajmy co jakiś czas pióra wycieraczek, w celu pozbycia się zbędnego kurzu,
  • Sprawdzajmy co jakiś czas stan techniczny naszych wycieraczek.

Wszystkie te czynności, mogą realnie wpłynąć na lepszy stan wycieraczek samochodowych, co przełoży się na dobre warunki do jazdy. Ich funkcja w aucie jest niezwykle ważna, dlatego kondycja wycieraczek samochodowych powinna być nienaganna.

Comments:

Be the first to comment ...

Post a Comment